Ako vybrať zdroj?

Ako vybrať počítačový zdroj?

Počítačový zdroj je nevyhnutnou súčasťou počítačových zostáv. Než začnete nový zdroj vyberať, mali by ste poznať energetickú náročnosť svojej zostavy. Osadeným komponentom je potrebné prispôsobiť výkon zdroja aj ďalšie jeho parametre ako počet konektorov, druh chladiča a podobne.

  • Tomáš, redaktor Heureka.sk
  • Doba čítania: 5 min.

Základné rozdelenie zdrojov

Počítačové zdroje je možné zakúpiť v troch najčastejších formátoch, ktoré definujú ich fyzické rozmery a spájajú sa s použitím rôznych skríň.

ATX zdroje

Prevažná väčšina počítačových zdrojov dnes vychádza zo štandardu ATX (Advanced Technology eXtended), ktorý definuje rozmiestnenie, rozmery a ďalšie parametre komponentov v počítači. Majorita počítačových skríň, základných dosiek a ďalších komponentov sa drží práve tohto formátu. ATX je najbežnejší formát používaný vo väčšine stolných počítačov.

  • Najpoužívanejší formát zdrojov

  • Široká ponuka

  • Nízka cena

Rozmery ATX zdroja sú 150×86×140 mm (š×v×h). Hĺbka sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.


TFX zdroje

V porovnaní s ATX je tento formát využívaný zriedka, stvorený je najmä pre mini alebo mediálne počítače. Preto sú TFX zdroje veľmi kompaktné a obvykle dosahujú nižšie výkony, pretože tieto počítače majú malú spotrebu. Konektory zdroja sa držia štandardu ATX.

  • Menší formát

  • Nižšie výkony


SFX zdroje

Opäť skôr okrajová záležitosť, SFX je formát malých rozmerov (zhruba o polovicu menší objem ako u ATX), určený pre zostavy v skriniach Mini-ITX a kompaktné herné systémy. SFX zdroje poskytujú dostatok energie pre napájanie silných grafických kariet PCIe, bývajú tiché, spoľahlivé a efektívne. Väčšinou majú 80 mm ventilátor.

  • Kompaktné rozmery

  • Dostatočne silná 12 V vetva pre napájanie PCIe komponentov

  • Menší ventilátor

  • Obmedzený výber produktov

Dôležité parametre zdrojov

Výkon

Počítačové zdroje sa vyrábajú s výkonmi od 300 do 1 200 W. Potreba výkonu vždy vychádza od typu počítačovej zostavy a spotreby v nej použitých komponentov. Všeobecne je možné PC zostavy rozdeliť do 3 skupín.

  • Bežné, tzv. kancelárske PC zostavy - postačí výkon do 400 W
  • Herné PC zostavy - väčšinou dostačuje 600 W zdroj
  • Extrémne PC výkonné zostavy - môžu vyžadovať zdroje s výkonom 800 W a vyšším

Najvyššie nároky na spotrebu majú grafické karty. U tých najvýkonnejších nie je neobvyklá spotreba viac ako 200 W.

Okrem celkového výkonu preverte aj jeho rozloženie medzi jednotlivé vetvy napätia. Podstatné je, koľko výkonu je zdroj schopný dodať na +12 V vetvu, ktorá je v moderných počítačoch kľúčová, pretože napája procesor, grafickú kartu a 3,5" pevné disky.

Účinnosť

Účinnosť alebo aj efektivita vyjadruje aké množstvo zo spotrebovanej energie je reálne využité. U dnešných PC zdrojov je to už štandardne viac ako 80 %.Mieru efektivity zdroja udáva certifikácia 80 Plus. Nižšie sú zoradené vzostupne od najnižšej po tú najvyššiu.

Označenie účinnosti zdroja k počítaču
Certifikácia Účinnosť pri 20 % zaťažení Účinnosť pri 50 % zaťažení Účinnosť pri 100 % zaťažení
80 PLUS 82 % 85 % 82 %
80 PLUS Bronze 85 % 88 % 85 %
80 PLUS Silver 87 % 90 % 87 %
80 PLUS Gold 90 % 92 % 90 %
80 PLUS Platinum 92 % 94 % 90 %
80 PLUS Titanium 94 % 96 % 91 %

PC zdroje dosahujú najvyššiu efektivitu okolo 50 % zaťaženia. Pokiaľ má vaša zostava bežne odber 250 W, je vhodné zvoliť zdroj s výkonom 500 W.

Vďaka zdroju s vysokou účinnosťou je možné pri prevádzke počítača ušetriť celkom zaujímavú finančnú čiastku za odber elektrickej energie. Pri intenzívnom používaní môže ísť o desiatky eur ročne. Naopak, ak váš počítač pobeží jednotky hodín týždenne, investícia do vysoko efektívneho zdroja sa vám nikdy nevráti.

Napájacie konektory

Zdroje majú na svojom výstupe niekoľko konektorov pre napájanie rôznych komponentov. Tými najdôležitejšími sú:

  • 24-pinový napájací konektor slúži na napájanie základnej dosky.
  • ATX12V 4-pinový/8-pinový napájací konektor je pripojený k základnej doske a poskytuje zvláštne napájanie pre procesor.
  • 4/8-pinové periférne konektory (Molex) slúžia ku klasickému napájaniu pevných diskov a mechaniky CD, DVD a Blu-Ray.
  • 4-pinový Berg (mini-Molex) je malý konektor pre napájanie 3,5" disketových mechaník.
  • 15-pinové konektory SATA napájania pre rôzne komponenty so SATA rozhraním (pevný disk a mechaniky CD, DVD,Blu-Ray). +6/6+2/8-pinové napájacie konektory pre rozširujúce karty pripájané cez PCI-Express.

Čo sa dĺžky káblov týka, do skríň typu mini a midi-tower sú vhodné zdroje s dĺžkou káblov okolo 45 – 50 cm. U väčších big tower skríň však ani to nemusí stačiť. U výkonnejších zdrojov možno predpokladať dlhšiu kabeláž, pretože sú určené pre napájanie viacerých komponentov v objemnejších skriniach. U lepších zdrojov sú trendom ploché káble, ktoré zaberajú menej miesta ako káble s masívnym opletením

PC zdroj dodáva energiu všetkým komponentom počítača

Základné hodnoty napätia, ktoré zdroj poskytuje počítaču, sú 3,3 V, 5 V, 12 V a -12 V

Pri jednotlivých druhoch konektorov a ich počtu si postrážte dostatočný počet káblov so šesťpinovými alebo osempinovými konektormi pre PCIe grafiky. Na napájanie jednej výkonnej grafiky často potrebujete rovno aj dvojicu týchto konektorov a používanie redukcií na molex rozhodne neodporúčame.

Modularita káblov

Modulárna kabeláž umožňuje pripojiť k zdroju len káble, ktoré potrebujete. Zdroje môžu byť modulárne a semi-modulárne. Semi-modulárny zdroj má pevné káble 24 pin pre napájanie základnej dosky a 8 alebo 4 pin káble pre napájanie procesora. SATA, Molex a 6 pin na grafiku je možné pripojiť alebo odpojiť.

Typ chladenia a hlučnosť

Pri transformácii energie privedenej do zdroja z elektrickej zásuvky dochádza k vzniku tepla. Čím má zdroj lepšiu účinnosť, tým menej tepla by malo vznikať. Tak či tak je nutné chladenie a preto bývajú počítačové zdroje vybavené aktívnym ventilátorom. Väčšina výrobcov zdroje osadzuje 12-14 cm ventilátorom.

Ventilátory vždy produkujú určitú mieru hluku. V zásade ale môžeme povedať, že kvalitný zdroj v bežnej prevádzke vôbec nebudete počuť. Pri vysokom zaťažení sa hluk môže prejaviť.

Kvalitné zdroje počítača disponujú aj funkciou tzv. pasívneho chladenia, kedy sa netočí ventilátor a o odvod tepla sa stará kovový chladič. Do tohto režimu zdroje automaticky prejdú v situácii, keď nie je požadovaný vysoký výkon – pri písaní textov, surfovaní atď. Zdroje s čisto pasívnym chladením neodporúčame.

Príslušenstvo

PC skrinky

Grafické karty

Procesory

Pamäte

Základné dosky

Chladenie

Pevné disky interné

Záložné zdroje

Časté otázky

Čo sa stane, ak nebude zdroj dostatočne silný?

V takom prípade môžu nastať nasledujúce dva varianty.

  • PC vôbec nespustíte, pretože prísun energie bude príliš nízky.
  • PC spustíte, ale zostava bude nestabilná a nikdy nedosiahne maximálny výkon.

Nevhodný PC zdroj okrem toho ovplyvňuje stabilitu celej počítačovej zostavy a znižuje životnosť komponentov. Nevhodne zvolený alebo nekvalitný zdroj môže spôsobiť zvlnené napätie, ktoré škodí nielen počítaču, ale aj ďalším zariadeniam pripojeným do siete (televízor, DVD prehrávače).

Ako silný zdroj potrebujem?

Sčítajte maximálny TDP (Thermal Design Power – najvyšší možný tepelný výkon) grafické karty, procesor a k hodnote pričítajte 30 W. Naopak základnú dosku, operačnej pamäte nie je potrebné zohľadňovať, pretože odoberajú minimálny príkon. Rovnako je to s pevným diskom, ale ich budete používať väčší počet, pripočítajte radšej 50 až 100 W naviac (najmä pre rýchle SSD disky).

S výpočtom potrebného výkonu napájacieho zdroja vám pomôže stránka Outervision.com.

Aká je životnosť zdroja?

Životnosť PC zdroja nemožno všeobecne dobre určiť. Pokiaľ správne zvolíte výrobcu, účinnosť a zaťaženie, mal by vám zdroj v počítači vydržať viac ako 5 rokov. Pokiaľ máte šťastie a prevádzkujete jeden zdroj 7-10 rokov, je na mieste ho preventívne vymeniť, pretože po takej dobe už nemusí spĺňať všetky kritériá.

Kúpou kvalitného zdroja od prevereného výrobcu výrazne zvýšite šancu, že vám vydrží naozaj dlhú dobu.